Eğlence

Piramitlere tırmanmak neden yasaktır?

Piramitlere tırmanmak neden yasaktır?

Çünkü onlara tırmanmak seni öldürebilir. Aslında sorun YUKARI tırmanmak değil, AŞAĞI inmek sorun.

Tatlı bir arkadaşım, 1980 yılında yurtdışındaki bir üniversite eğitimi sırasında Büyük Gize Piramidi’nden (aynı zamanda Khufu veya Cheops) düşerek öldü – bu bir trajediydi. O gün erken saatlerde başka arkadaşlarımla birlikte tırmanmıştık. Ciddi bir yükseklik korkusu olmadığı için, makul durumdaki birinin 10-15 dakikada yukarıya tırmanması çok da zor değil.

Ancak inişte temel olarak kaya kaya aşağı atlamak zorundasınız. Yüzlerce kez atla, atla, atla. Unutmayın, piramitler başlangıçta cilalı kireçtaşıyla kaplıydı, merdiven olarak tasarlanmamıştı. Geriye yağmacıların daha sonra yerel binalar inşa etmek için kireçtaşı kaplamasını sökmesinden sonra kalan yırtık pırtık kalıntılar kaldı. Taşlar düzensizdir ve birkaç feet ile 6+ feet arasında değişmektedir (fotoğraflara bakın).

İniş noktalarının çoğu pürüzsüz, kaygandır ve 4.000 yıllık kum veya gevşek kayalarla kaplıdır. Aşağı doğru açılı, dar veya çatlak olabilirler . Güvenilir tutamak sayısı azdır. Gençliğin cahil korkusuzluğuyla bu yükseliş, yaşamı tehdit edici değil heyecan vericiydi. Yukarı tırmanırken herhangi bir küçük yanlış adımın ölümcül olacağı hiç aklıma gelmemişti.

45 katlı bir binanın dışına herhangi bir güvenlik ekipmanı olmadan tırmanmak gibi düşünün. Yükselene ve zaten ciddi bir tehlike altında olana kadar bunun ne kadar tehlikeli olduğunu tam olarak anlayamazsınız. 35. kattaki ofis pencerenizin dışındaki çıkıntıların etrafından atladığınızı hayal edin. Zirveye tırmanmayı düşünüyordum ama ilk kez belki de yolun 3/4’ünde durup arkama dönüp aşağıya baktığımda fikrimi hemen değiştirdim . 350 feet aşağısındaki engelsiz manzara baş döndürücüydü .

Arkadaşım atletikti ama iniş sırasında kaymış olmalı. Geçmişe bakıldığında bu herkesin başına gelebilirdi. Göründüğünden daha dik olduğundan, ayağınızı kaybettiğinizde dibe ulaşana kadar düşmeyi bırakamazsınız.

 

Paylaşımlar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir